Rockelokuvafestivaali Joensuussa
Rokumentti tuo näytille rock-aiheisia elokuvia kolmen päivän ajan uudessa elokuvateatterikeskus Tapiossa Joensuun ydinkeskustassa. Luvassa on elokuvia arkiston uumenista nykypäivän uutuuksiin.
Ohjelmistossa ovat muun muassa Suomen ensi-iltansa saava Johnny Cash -elämäkertaelokuva Walk the Line (2005), rockelokuvaklassikko Gimme Shelter (1970), punkin historiaa kertaava Punk: Attitude (2005) ja dokumentti Rock School (2005). Kotimaista ohjelmistoa edustavat Peter von Baghin vuonna 1983 ohjaama ja näin nykypäivänä suomirockin historiaa kertaava Lähikuvassa-sarja, Nightwish-dokumentti End of Innocence (2003) ja tuore Kotiteollisuus-dokumentti Rai Rai!
Lauantaina 12. marraskuuta Tapiossa järjestettävä Rokumentti-seminaari on kaikille avoin ja ilmainen. Osallistuminen vaatii kuitenkin ilmoittautumisen Rokumentin verkkosivujen kautta. Seminaari keskittyy rock-dvd:hen ja sen asemaan musiikkimarkkinoilla.
Festivaalin jatkoklubeilla Hotelli Kimmelissä esiintyvät Tiktak, Viikate ja Ville Härkönen & Velvet
Lisätietoja festivaalin kotisivulla osoitteessa www.rokumentti.com.
Seuraava:
Vinokino 2005 -esittely
Elokuvien katsomisen lisäksi Vinokino rohkaisee myös keskusteluun järjestämällä seminaarin kummassakin festivaalikaupungissa.
Edellinen: Vinokino 2005 -esittely
Elokuvien katsomisen lisäksi Vinokino rohkaisee myös keskusteluun järjestämällä seminaarin kummassakin festivaalikaupungissa.