Film-O-Holic.com
Arkistohaku
Etusivu

.

Ensi-illat
Videot

.

Festivaalit
Haastattelut
Palsta

.

Linkit
Palaute
Postituslista

.

Filmiverkko
Mediakortti
toimitus

.

Wider Screen

.

.

www.espoocine.org
www.unikankare.net

.

 

Filtteri

Conan O'Brien − idiootin anatomia

Kotoisallakin komedian näyttämöllä on viime vuosina yritetty luoda sitä kaikkein vaikeinta − hauskaa talk show'ta. Late Night with Conan O'Brienin meilläkin saavuttama suosio on poikinut useitakin yrittäjiä, mutta heikolla menestyksellä. Miten hän oikein tekee sen?

Epäkiitollisesta 00.35 lähetysajasta huolimatta NBC:llä tasaisesti jylläävä COB noudattaa päällisin puolin samaa vuosikymmenien aikana kristallisoitunutta kaavaa: avausmonologi, vieraiden esittely, ennen vieraita muutama näytelty sketsi ja lopuksi musiikkivieras. Siihen sitten yhtäläisyydet Carsonien ja Lettermanien kanssa loppuvatkin. South Park -sukuinen absurdius, lähes sarjakuvamainen ilmaisu ja one-linereiden sijaan panostus huikeaan visuaalisuuteen saattavat oppi-isät synkkään häpeään.

Asiantuntijat lupailivat Harvardin miehelle lyhyttä uraa hänen noustuaan 1993 lähes täydestä tuntemattomuudesta talk show’n isännäksi. Hintelän, koko ajan vähän liikaa yrittävän ja vessahuumoriin lujasti luottavan O'Brienin mahdollisuudet nähtiin harmaahapsisten tv-ikonien joukossa olemattomina. Toisin kävi. Paavia pilkkaava katolinen napsi katsojalukuihin kunnioitettavat 40 pistettä lisää parissa vuodessa, ja kymmenen vuotta myöhemmin paikka kaikkein pyhimmässä eli The Tonight Show’n vetäjänä on varattu Jay Lenon jälkeen.

Ehkä kaikkein tärkein nimittäjä keskusteluohjelman isännän suosiossa on likeability. Uskottavuudellaan menestyvät dinosaurukset saivat joukkoonsa yllättäen pitkänhontelon koheltajan, joka keskittyi ennen kaikkea itsensä ja koko tuotantoryhmän avuttomuuden pilkkaamiseen. Amerikkalaiselle menestysmallille syntyi antisankari, jonka kalpeus, naisettomuus ja täydellinen motorinen lahjattomuus keräsivät sympatiapisteitä niin kohtalotoverien kuin parempiosaistenkin joukossa. Ja tämä kaikki jotenkin selittämättömän aidon oloisesti.

Jerry Seinfeld on sanonut, että jos ihminen pitää itseään hyvännäköisenä, hän ei voi olla oikeasti hauska. Niin tai näin, mieleen tulee etsimättä muuan Joonas Hytönen, jonka yritykset kopioida Conan O'Brienin reseptiä päättyivät kaikkien tuntemalla tavalla.

Vesa Malinen

© Film-O-Holic.com 02.06.2005
- kaikki oikeudet pidätetään -


© NBC


© NBC


© NBC

Linkit
- kotisivu

 

 

..