|
MINÄ JA MORRISON
Ensi-ilta: 04.01.2002 / (28.12.2001 Helsinki) (35
kopiota) |
|
Peikkopariskunnan hörhöseikkailu Kata Kärkkäisen samannimiseen romaaniin perustuva elokuva Minä ja Morrison kertoo parikymppisestä Millasta (Irina Björklund), jonka asiat eivät ole oikein järjestyksessä. Hän inhoaa työtään siivoojana ja ryyppää rankasti vaikka yksinään aina kun vain voi. Vuokranmaksukaan ei Millaa pahemmin kiinnosta, vaikka ulkomaalainen mallintöitä tekevä kämppis muistuttaa asiasta jatkuvasti. Milla on kämppiksineen baarissa, kun hän tapaa Akin (Samuli Edelmann) ja päätyy tämän luokse yöksi. Akilla on ala-astetta käyvä pieni poika ja kolmikko alkaa leikkiä kotia.
Minä ja Morrison -elokuvan ehkä parasta antia on sen karheanraikas tunnelma, jota hyvin valittu soundtrack tukee. Edelmann ja Björklund ovat alastikin kauniita ihmisiä ja heidän arkirealistisella tavalla runollista painimistaan katselee ihan mielellään. Moni nainen varmasti arvostaa Edelmannin äijämäistä hahmoa, jonka ympärillä Björklund poukkoilee kuin kumipallo. Pariskunnan välillä on ajoittain havaittavissa hienoa fyysistä energiaa.
Elokuvan asetelmaa on surkea katsoa: sen "aikuisilta" eli Akilta ja Millalta on suurimman osan aikaa mopo kaukana käsien ulottumattomissa, kun taas Akin pellavapäinen poika on totisella tavalla pikkuvanha lapsi. Pojassa on juuri sellaisia pikkuaikuisen tunnuspiirteitä, joita on joskus vaikkapa alkoholistien lapsilla, jotka joutuvat jatkuvasti hyysäämään ja häpeämään vanhempiaan. Tämä lienee ensimmäisiä kertoja suomalaisen elokuvan historiassa, kun näin pieni poika joutuu keskelle huumesotkuja.
|
Mari Verho / © 2002 Copyright Film-O-Holic |
Linkit: |
[pääsivu] [ensi-illat] [videot] [palsta] [wider screen]
|